Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Rejestracja i proces szczepienia

15 stycznia 2021 roku
rozpoczyna się w Polsce proces rejestracji powszechnych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Szczepionka przeciw COVID-19 to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV-2. Szczepionki podawane są domięśniowo, a schemat szczepienia obejmuje podanie dwóch dawek w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki. W chwili obecnej, na całym świecie, w tym Polsce, obowiązują szczepionki dwudawkowe. Pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania drugiej dawki szczepionki.


Szczepienie ochronne przeciw COVID-19 jest darmowe i dobrowolne.

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień cały proces będzie podzielony na kilka etapów i w zależności, do której z grupy etapów Państwo się kwalifikują, obowiązuje Państwa dany termin.
 

REJESTRACJA I PROCES SZCZEPIENIA


ETAP 1 dedykowany jest: 

- pensjonariuszom domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
- osobom powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
- służbom mundurowym, w tym Wojsko Polskie,
- nauczycielom.


Przy czym zapisy w etapie pierwszym odbywać się będą w następującej kolejności:
 

od 15 stycznia – zarejestrować będą się mogły osoby powyżej 80. roku życia,
od 22 stycznia – zarejestrować będą się mogły osoby powyżej 70. roku życia,
25 stycznia rozpoczyna się realizacja szczepień zarejestrowanych seniorów powyżej 80. i 70. roku życia.

Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym z etapu 1.
 

Jak zarejestrować się na szczepienie?


Na szczepienie mogą się Państwo zarejestrować na kilka sposobów:
 

- telefonicznie
- elektronicznie poprzez e-rejestrację
- w wybranym punkcie szczepień


Rejestracji mogą Państwo dokonać osobiście lub może to zrobić za Państwa ktoś bliski. 
 

Procedura rejestracji krok po kroku


1. REJESTRACJA TELEFONICZNA przez infolinię Narodowego Programu Szczepień pod bezpłatnym, całodobowym numerem telefonu 989 lub - dla osób telefonujących z zagranicy, oraz dla abonentów operatorów nie obsługujących numerów specjalnych - (22) 62 62 989.
 

- przed rozmową przygotuj swój numer PESEL
- zadzwoń na bezpłatny numer 989 lub jeżeli w/w 22 62 62 989
- usłyszysz komunikat powitalny i informacje o nagrywaniu rozmów oraz przetwarzaniu danych osobowych,
- postępuj zgodnie z nagranymi instrukcjami,
- jeżeli jest już Twój etap szczepień wybierz 1; zostaniesz połączony z konsultantem,
- podaj swoje nazwisko, PESEL oraz numer kontaktowy,
- konsultant zaproponuje Ci najbliższe możliwe terminy w najbliższym Twojego adresu zamieszkania punkcie szczepień i zapisze Cię na najbardziej dogodny termin,
- po rozmowie, na wskazany uprzednio przez Ciebie numer telefonu, otrzymasz SMS z terminem i miejscem szczepienia,
- w przeddzień szczepienia otrzymasz SMS z przypomnieniem.


WAŻNE! Ponieważ szczepienie przeciwko COVID-19 składa się z dwóch dawek podanych w odstępie - w zależności od rodzaju szczepionki - 21 dni/28 dni, konieczne będą dwie wizyty w punkcie szczepień. Przy rejestracji rezerwowana będzie dla Państwa jedynie pierwsza wizyta. Na podanie drugiej dawki szczepionki zostaną Państwo umówieni w punkcie szczepień od razu po podaniu pierwszej.
 




2. REJESTRACJA ELEKTRONICZNA POPRZEZ E-REJESTRACJĘ dostępną na stronie internetowej www.pacjent.gov.pl,

- wejdź na stronę Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej pacjent.gov.pl, gdzie znajduje się system e-rejestracji*
- potwierdź dane i zaakceptuj regulamin,
- system zaproponuje 5 dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu podanego na koncie pacjenta,
- jeżeli żaden z proponowanych terminów Tobie nie odpowiada lub chcesz zmienić lokalizację, skorzystaj z wyszukiwarki i wskaż dogodne miejsce i czas,
ustal punkt i godzinę wizyty – kliknij przycisk „wybierz”, następnie potwierdź wizytę klikając „tak”
- po rezerwacji otrzymasz SMS z terminem i miejscem szczepienia
- w przeddzień szczepienia otrzymasz SMS z przypomnieniem


* UWAGA: należy pamiętać, że wybierając ten sposób rejestracji muszą Państwo posiadać Profil Zaufany oraz Internetowe Konto Pacjenta.

WAŻNE! Ponieważ szczepienie przeciwko COVID-19 składa się z dwóch dawek podanych w odstępie - w zależności od rodzaju szczepionki - 21 dni/28 dni, konieczne będą dwie wizyty w punkcie szczepień. Przy rejestracji rezerwowana będzie dla Państwa jedynie pierwsza wizyta. Na podanie drugiej dawki szczepionki zostaną Państwo umówieni w punkcie szczepień od razu po podaniu pierwszej.




3. REJESTRACJA W WYBRANYM PUNKCIE SZCZEPIEŃ mieszczącym się na terenie miasta Gdyni:

- postępuj zgodnie z wytycznymi danego punktu szczepień
 


 

WAŻNE! Wykonanie szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 będzie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym, aby zidentyfikować ewentualne przeciwskazania oraz ograniczyć ryzyko błędów medycznych i niepożądanych odczynów. Kwalifikacji zdrowotnej o braku przeciwskazań do przyjęcia przez Państwa szczepionki będzie dokonywał lekarz – każdorazowo w dniu szczepienia.

Wynik przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem zostanie udokumentowany w specjalnej ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej. Wyklucza się prowadzenie badania kwalifikacyjnego na zasadzie teleporady.

 

Bezpłatny transport do punktów szczepień
 

Z bezpłatnego transportu do punktu szczepień, realizowanego przez miasto skorzystać mogą:

- osoby niepełnosprawne, tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
- osoby powyżej 70 roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

Informacje o bezpłatnym transporcie dla w/w osób uzyskać będzie można pod specjalnym numerem telefonu 58 505 59 56. O uruchomieniu infolinii poinformujemy wkrótce.
 

Zgłoszenia dla osób w wieku 18-69 lat

Osoby z przedziału wiekowego 18-69 lat od 15 stycznia będą mogły zgłosić się do Narodowego Programu Szczepień. Ważne - zgłoszenie nie jest tożsame z rejestracją na szczepienie! Dzięki zgłoszeniu - w momencie kiedy ruszy rejestracja dla grupy, w której się znajdujemy - wystawione zostanie dla nas e-skierowanie. Po jego otrzymaniu będziemy mogli zarejestrować się na konkretny termin szczepienia.


Jak można się złożyć zgłoszenie? Wystarczy wypełnić prosty formularz, który od 15 stycznia dostępny będzie na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie/zgloszenia. Należy podać w nim nasze imię, nazwisko, numer PESEL, adres e-mail, kod pocztowy oraz opcjonalnie numer telefonu. Zgłoszenie należy następnie potwierdzić poprzez kliknięcie w link przysłany mailem, co sprawi, że zostanie ono zatwierdzone w systemie.


www.gdynia.pl
13.01.2021 r.

 

Wróć