Turniej brydżowy w Klubie Seniora Witomino
W Klubie Seniora Witomino odbył się turniej brydżowy. W rozgrywkach wzięło udział ponad 20 seniorów. Mimo że spotkanie miało charakter rywalizacji, wśród uczestników nie było widać napięcia – przeciwnie, wszyscy byli odprężeni i cieszyli się z chwil spędzanych wspólnie przy ulubionej grze.
Brydż to gra karciana, ale należałoby raczej powiedzieć, że to gra strategiczna, podczas której używane są karty. Najważniejsze są umiejętności planowania kolejnych posunięć i logicznego myślenia. Brydż tym się między innymi różni od szachów (także gry logicznej), że gracze muszą podejmować decyzje, nie mając pełnej informacji o sytuacji, ponieważ karty partnera i przeciwników są mu nieznane. W szachach sytuacja jest odwrotna – wszystko dokładnie widać na szachownicy.
Brydż rozwinął się ze starszego o kilka wieków i bardzo niegdyś popularnego wista.Dla seniorów gra w brydża to często powrót do pasji sprzed lat. Jeden z uczestników turnieju, pan Czesław, wrócił do gry z ogromną przyjemnością po prawie
40 latach przerwy. Zaczynał grać jako siedemnastolatek.
Jak mówi: „Gra wymaga koncentracji i tzw. analizy przyszłościowej. Na początku trzeba zrobić bilans
i zobaczyć, na ile licytacja może przynieść efekty”.
O brydżu opowiedział nam prowadzący turniej pan Jerzy Glaza, który już od 10 lat hobbystycznie uczy tej gry, prowadząc zajęcia dla seniorów. W ubiegłym roku brało w nich udział 16 osób, teraz na liście uczestników zajęć widnieje już 27 nazwisk!
Pan Jerzy powiedział, że przy brydżu się nie rozmawia, zatem nasza pogawędka musiała być dyskretna. Udało nam się zachować względną ciszę, ponieważ cały czas rozmawialiśmy szeptem. Początki spotkań brydżowych dla seniorów nie były łatwe: „Zaczynaliśmy od zera, poczynając od tego, ile jest w talii kart. Potem zapoznałem seniorów z zasadami gry. Gramy konwencją naturalną. Może w przyszłym roku uda się wprowadzić konwencję „wspólnego języka”.
Przygoda pana Jerzego z brydżem rozpoczęła się już na studiach, ale później, kiedy pracował zawodowo, nie grał zbyt często. Do gry powrócił na emeryturze. Brydż jest jego pasją. „Utworzeniu sekcji brydżowej na Witominie przyświecała idea, aby ludzie starsi spotykali się ze sobą, nie zamykali się w swoim domu, ale też zdobywali wiedzę, ćwiczyli umysł”. Skoro organizowane są regularnie turniej brydżowe, można stwierdzić,
że cel został osiągnięty.Zaskoczeniem jest większa liczba pań niż panów w sekcji. Ale dzięki temu atmosfera jest bardzo sympatyczna
i towarzyska. Tak samo było podczas turnieju. Uczestniczki były bardzo zaangażowane w grę. Pani Rozalia wspomniała, że podczas wcześniejszych rozgrywek udało jej się uzyskać najlepszy wynik – wygrała! Stwierdziła też, że „brydż jest bardzo dobry na szare komórki”. Natomiast pani Krystyna zauważyła, że dużo zależy od szczęścia,
od tego jak „podpasują” karty. Inna z uczestniczek turnieju dodała: „najważniejsze są brydż, szachy i taniec”!
Turniej w Klubie Seniora Witomino trwał kilka godzin. Jedna runda brydża składa się z 2 rozdań i trwa około 30 minut. Po tym czasie następuje zmiana par przy stolikach.
Po tygodniu spotkaliśmy się ponownie, tym razem na ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród. Trzy pary, które uzyskały najlepsze wyniki, otrzymały dyplomy i puchary. Pozostałe – dyplomy uczestnictwa. Nagrody wręczali pani Hania Michalik i prowadzący zajęcia – pan Jerzy Glaza.
Wyniki turnieju:
I miejsce zajęli pani Elżbieta Nowakowska i pan Jerzy Korpal z wynikiem 146 pkt,
II miejsce – pani Celina Maślanka i pan Jan Ulenberg z wynikiem 134 punktów,
III miejsce – państwo Irena i Janusz Michalak z wynikiem 126 punktów.
Dodajmy, że maksymalnie można było uzyskać 216 punktów.
Pan Jerzy Glaza również otrzymał puchar w podziękowaniu za czas, jaki poświęca seniorom, ucząc ich grać
w brydża. Wszystkim pogratulowała pani Hania reprezentująca CAS.
Być może kolejny turniej będzie otwarty, czyli będą mogły wziąć w nim udział osoby spoza sekcji.
Pan Jerzy zachęcał seniorów do jak najczęstszego grania, co pomaga pozbyć się tremy podczas turnieju.
Życzył zgromadzonym, aby czerpali z gry jak najwięcej przyjemności i nie przejmowali się niepowodzeniami,
które powinny mobilizować do lepszej gry.
Więcej zdjęć z turnieju znajduje się w GALERII>>.
Wróć