Książki Pani Barbary Szpakowskiej-Kołodziejczyk
"Jest między nami 7 lat różnicy. Ty jesteś najstarsza z czwórki rodzeństwa, ja najmłodszy. Czytając Twoje wspomnienia, czułem się tak, jak by mi ktoś przyłożył do głowy peryskop o długości… właśnie tych 7 lat. W ten sposób poznałem moją tożsamość od urodzenia, a może nawet jeszcze trochę wcześniej. Dziękuję Ci Basiu za to!"
Jacek Szpakowski
Pani Barbara Szpakowska-Kołodziejczyk, urodziła się w 1933 r. w Gdyni. Okres okupacji przeżyła w Warszawie i tu straciła ojca. Po wojnie chodziła do liceum Sióstr Urszulanek w Gdyni. W 1956 r. ukończyła studia na Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1956—1966 zrobiła dwie specjalizacje z ftyzjatrii i pneumonologii oraz zdobyła tytuł doktora nauk medycznych. Pracowała przez 50 lat w Gdańsku, Zakopanem, Gdyni i w Warszawie. Ma dwie córki i dwóch wnuków.
Dwa lata temu wydała pierwszą książkę „ Losy dziecka w cieniu wojny" opisującą jej przedwojenne i wojenne losy. Ostatnio została wydana kolejna książka „Serviam", związana z pierwszymi latami po wojnie, gdy Pani Barbara chodziła do Liceum Sióstr Urszulanek w Gdyni. W przygotowaniu jest trzeci tom opisujący lata studiów na Akademii Medycznej w Gdańsku i pierwszej pracy w Zakopanem. Wszystko osadzone jest w realiach powojennej Polski.
Zachęcamy do przeczytania i udostępnienia linku do poprzedniej i najnowszej książki
?Pani Barbary Szpakowskiej-Kołodziejczyk:
https://ridero.eu/pl/books/losy_dziecka_w_cieniu_wojny/
https://ridero.eu/pl/books/serviam/
Kilka opinii o pierwszym tomie:
Gość:
Książka wzruszająca. Opisane w niej cierpienia oraz małe/duże cuda
poruszały moje serce. Gorąco polecam!
Gość:
Najlepsza książka o czasach wojny widzianej oczami małego dziecka, jaką do tej pory czytałam. Z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg opowieści o
życiu małej Basi i jej rodziny.
Gloria:
Cieszę się, że wiedza jest przekazywana. Trzeba podtrzymywać pamięć.????
Gość:
Bardzo podziwiam mamę głównej bohaterki, niesamowita kobieta, dobrze, że jej historia została uwieczniona. Jest cichą bohaterką, a takich osób jest
o wiele więcej.
Bronisław:
Prawdziwa saga rodzinna. Piękny obraz najważniejszych wartości.
Krysia – siostrzenica autorki:
Niesamowita książka o bardzo trudnym życiu mojej babci w okresie kiedy jako wykształcona kobieta założyła rodzinę i miała małe dzieci. Ja jako matka dopiero dzięki tej książce mogłam zrozumieć trudne przeżycia mojej babci. Znajomi, którym pożyczałam tą książkę, też byli poruszeni trudami jakie pokonywała moja babcia. Napisana jest prostym językiem i mogłaby być lekturą dla dzieci w wieku szkolnym zachęcającą do rozmów o dzieciństwie ich dziadków. To cudowne, że Ciocia spisała swoje wspomnienia ????
Gdynianka:
Książka Pani Doktor Szpakowskiej ma wartość nie tylko, jako zapis dziejów jednej Rodziny, ale jest obrazem pokazującym pokolenie niezwykłych Kobiet, które przeniosły przez wojnę naszą biedną nację w sposób heroiczny. Taką była Matka Autorki. Niech pamięć o tamtych pokoleniach trwa.
Gość:
Poruszająca historia, niesamowite że zdarzyła się tak niedawno...
Wróć