Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Zdalny Urząd Miasta. Nadal dla mieszkańców

Gdyński Urząd Miasta dostosowuje się do nowych rządowych wytycznych dotyczących zdalnej pracy. Urząd nieprzerwanie świadczy usługi, a urzędnicy będą w większej mierze pracować zdalnie lub – tam, gdzie jest to konieczne – hybrydowo, aby ograniczyć ryzyko epidemiologiczne.


Zgodnie z piątkową zapowiedzą premiera, poniedziałkowe rozporządzenie Rady Ministrów wprowadziło zmiany dotyczące pracy w urzędach podczas pandemii koronawirusa. Rządowe wytyczne wchodzą w życie także w Urzędzie Miasta Gdyni.
 

Urzędnicy hybrydowo i zdalnie

Gdyński magistrat wprowadza tryb pracy zdalnej dla całych zespołów tylko w przypadku niektórych komórek urzędu, które nie obsługują bezpośrednio klientów. W zdecydowanej większości urzędnicy będą w najbliższych tygodniach pracować w trybie hybrydowym, łącząc pracę z domu z częściową, rotacyjną obecnością w urzędzie. Pracownicy zdalni będą systematycznie rozliczani z wykonanej pracy. Zmiany nie obejmą komórek urzędu, w których konieczna jest praca stacjonarna, np. Straży Miejskiej czy Sali Obsługi Mieszkańców.


To najrozsądniejsze rozwiązania, które pozwolą na zminimalizowanie kontaktów między pracownikami i ochronę ich zdrowia w szczytowym momencie pandemii. Zastosowanie takiego systemu pomoże też utrzymać ciągłość pracy urzędu w przypadku zakażeń.

Obsługa nadal na wysokim poziomie

Pomimo zmian w organizacji pracy regulowanych rządowym rozporządzeniem, mieszkańcy Gdyni bez problemu mogą załatwić w urzędzie szereg spraw.

Nie przewidujemy, aby jakość obsługi zmieniła się w stopniu odczuwalnym dla mieszkańców. Oczywiście zachęcamy do tego, aby załatwiać sprawy online, poprzez zakładanie Profilu Zaufanego i korzystanie z platformy ePUAP, natomiast jeśli zaistnieje potrzeba, aby osobiście pofatygować się do urzędu np. w sprawie rejestracji pojazdów, dowodów osobistych czy prawa jazdy, należy wcześniej zarezerwować termin wizyty na stronie Urzędu Miasta Gdyni – informuje Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

Praktycznie wszystkie usługi, które nie wymagają osobistego odbioru dokumentów, można już załatwić w trybie online, korzystając właśnie ze wspomnianej platformy ePUAP czy Cyfrowego Urzędu. To ponad 150 typów spraw.

Warto skorzystać także z Paczkomatu Urząd 24, który jest dostępny od strony ulicy Bema, przy głównej siedzibie gdyńskiego magistratu. To prosty i wygodny sposób składania i odbierania dokumentów. Ponadto dla mieszkańców, którzy muszą stawić się w urzędzie osobiście, jeszcze w październiku zorganizowano bezpieczną poczekalnię w głównym holu budynku.

Przypomnijmy, że polecenie pracy zdalnej dla pracowników administracji znalazło się w poniedziałkowym (2 listopada) rozporządzeniu Rady Ministrów, opublikowanym w Dzienniku Ustaw.


W myśl nowych przepisów od wtorku, 3 listopada, w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury.

Jeden z paragrafów poniedziałkowego rozporządzenia mówi o tym, że „Kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej”.

3.11.2020
tekst i zdjęcie: www.gdynia.pl

 

Wróć