Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Wycieczkowce w Gdyni

W 2017 roku do Gdyni – jak każdego lata – zawitają statki wycieczkowe z całego globu. Statki zazwyczaj cumują przy Nabrzeżu Francuskim. Wówczas można je podziwiać z pirsu przy Kapitanacie Portu lub... z tarasu Muzeum Emigracji. Nie są udostępnione do zwiedzania.

Aktualne zestawienie statków turystycznych, które zawiną do Gdyni w 2017 wraz z godzinami przypłynięcia i wypynięcia znajduje się na
www.port.gdynia.pl/pl/wydarzenia/wycieczkowce/746-wycieczkowce-2017.


Dotychczasowy rekord pod względem wielkości należał do cumującego w Porcie Gdynia w 2007 roku Navigator of the Seas (GT 139,570), a rekord długości należał do Celebrity Eclipse (317 m długości). Port Gdynia, jako jedyny w Polsce, posiada nabrzeże dedykowane do obsługi statków pasażerskich tej wielkości.

Najczęściej odwiedzającą w tym roku Gdynię jednostką będzie znana już znakomicie z poprzednich sezonów AIDAdiva (11 zawinięć). Poza wspomnianym już Norwegian Getaway pojawi się również parę innych statków, które odwiedzą Gdynię po raz pierwszy. Najciekawszym z nich będzie Wind Surf (zawinięcie 10 sierpnia). Jego armator – Windstar – nazywa go „największym żaglowcem na świecie”. Prawdopodobnie ma rację, jednak Wind Surf powinien być nazywany łodzią hybrydową, ponieważ posiada zarówno żagiel, jak i silnik. Niewielki w porównaniu z cumującymi przy gdyńskich nabrzeżach „gigantami”, 187-metrowy żaglowiec (GT 14,745), imponuje pięcioma masztami, z których każdy ma 50 metrów wysokości.

Zakończenie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia nastąpi 6 września, kiedy to odwiedzi Gdynię ostatni z awizowanych statków, pływający pod włoską banderą, Costa Pacifica.

W ubiegłym roku statki wycieczkowe cumowały w Porcie Gdynia 50 razy, przywożąc na swoich pokładach niemal 82 tysiące gości. W tym roku liczba zawinięć nieznacznie się zmniejszy – do 45. Nie oznacza to jednak dużo mniejszej liczby pasażerów. W tym sezonie większa będzie bowiem średnia pojemność brutto przybywających jednostek. Średnia długość statków wycieczkowych awizowanych na ten sezon to 256,84 m, a średnie GT to 75,479.

zdj.port.gdynia.pl
 

 

Wróć