Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Wycieczkowce w Gdyni

Zbliża się kolejny sezon turystyczny w gdyńskim porcie. Do miasta – jak każdego lata – zawitają statki wycieczkowe z całego globu. Ten rok będzie jednak wyjątkowy – padnie bowiem kolejny rekord. W czerwcu do gdyńskich nabrzeży zawinie najdłuższy i największy statek w historii polskich portów pasażerskich – Norwegian Getaway. Jednostką, która zainauguruje tegoroczny sezon, będzie pływający pod panamską banderą MSC Opera (7 maja w samo południe).


To będzie hit sezonu! 23 czerwca w gdyńskim porcie pojawi się najdłuższy i jednocześnie największy pod względem GT (tonażu) w historii polskich portów statek pasażerski – Norwegian Getaway armatora Norwegian Cruise Line. Pływający pod banderą Bahama statek o długości 325 metrów (GT 145,655) należy do największych wycieczkowców świata. Ta innowacyjna jednostka, z przepiękną promenadą na świeżym powietrzu i wieloma atrakcjami, wypływa głównie w tygodniowe rejsy z Miami w rejon Wysp Karaibskich. Tego lata pojawi się jednak także na Bałtyku, nie omijając Gdyni.

W bogatej ofercie rozrywkowej, kulinarnej, sportowej i rekreacyjnej statku znaleźć można m.in. teatr, bibliotekę, galerię, niemal 30 restauracji, Aqua Park z 5 zjeżdżalniami oraz zajmujący 3 pokłady kompleks sportowy z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki, polem do gry w minigolfa oraz bieżnią. Na pokładzie Norwegian Getaway znajduje się też ogromny park linowy, ściana wspinaczkowa, klatka linowa ze zjeżdżalnią, a dla najodważniejszych śmiałków – wąskie platformy, wychodzące kilka metrów poza obręb statku. Na pokładzie znajduje się ponad 2000 kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4000 pasażerów.

Dotychczasowy rekord pod względem wielkości należał do cumującego w Porcie Gdynia w 2007 roku Navigator of the Seas (GT 139,570), a rekord długości należał do Celebrity Eclipse (317 m długości). Port Gdynia, jako jedyny w Polsce, posiada nabrzeże dedykowane do obsługi statków pasażerskich tej wielkości.

Najczęściej odwiedzającą w tym roku Gdynię jednostką będzie znana już znakomicie z poprzednich sezonów AIDAdiva (11 zawinięć). Poza wspomnianym już Norwegian Getaway pojawi się również parę innych statków, które odwiedzą Gdynię po raz pierwszy. Najciekawszym z nich będzie Wind Surf (zawinięcie 10 sierpnia). Jego armator – Windstar – nazywa go „największym żaglowcem na świecie”. Prawdopodobnie ma rację, jednak Wind Surf powinien być nazywany łodzią hybrydową, ponieważ posiada zarówno żagiel, jak i silnik. Niewielki w porównaniu z cumującymi przy gdyńskich nabrzeżach „gigantami”, 187-metrowy żaglowiec (GT 14,745), imponuje pięcioma masztami, z których każdy ma 50 metrów wysokości.

Zakończenie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia nastąpi 6 września, kiedy to odwiedzi Gdynię ostatni z awizowanych statków, pływający pod włoską banderą, Costa Pacifica.

W ubiegłym roku statki wycieczkowe cumowały w Porcie Gdynia 50 razy, przywożąc na swoich pokładach niemal 82 tysiące gości. W tym roku liczba zawinięć nieznacznie się zmniejszy – do 45. Nie oznacza to jednak dużo mniejszej liczby pasażerów. W tym sezonie większa będzie bowiem średnia pojemność brutto przybywających jednostek. Średnia długość statków wycieczkowych awizowanych na ten sezon to 256,84 m, a średnie GT to 75,479.

Więcej na: www.gdynia.pl

 

Wróć