Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Październik 2023
Spektakl "Krok w dorosłość"

TERMIN: 21 października 2023, godz. 18:00
MIEJSCE: Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1
WSTĘP: bilety: normalny 45 zł, ulgowy (seniorzy) 40 zł

Zabierz rodzica! Zabierz nastoletnie dziecko!

Teatr Okołodorosłych to nowy cykl spotkań powstały z inicjatywy twórców Teatru Gdynia Główna jako odpowiedź na rzeczywiste potrzeby społeczeństwa. Celem jest dostarczenie narzędzia, które umożliwi oddziaływanie na rzeczywistość, ukazując jej lustrzane odbicie. Teatr Okołodorosłych to zaproszenie do uczestnictwa w twórczym i dogłębnym dialogu, otwierającego drogę do zrozumienia naszej rzeczywistości oraz aktywnego wpływu na nią.

Jest to przestrzeń dostępna dla wszystkich - zarówno dla osób, które doświadczyły już swoją dorosłość oraz dla tych, którzy z pojęciem dorosłości muszą dopiero się zmierzyć, gdzie wartością jest odkrywanie, a odwagą - dzielenie się swoimi przemyśleniami.

W trakcie spektakli Teatru Okołodorosłych poświęcamy uwagę mechanizmom manipulacji oraz ujawniamy wynikające z nich zagrożenia. To chwila, w której stajemy w obliczu odkrycia, jak te mechanizmy działają w naszym otoczeniu - w miastach, gminach i różnych środowiskach. Stanowi to okazję do zastanowienia się, jak możemy na nie reagować oraz jakie działania podjąć, aby im przeciwdziałać.
Chcemy, aby spektakle zaprezentowane w tym cyklu stały się początkiem międzypokoleniowej rozmowy, w której każdy głos jest ważny i każda osoba zostaje wysłuchana.

Tekst: Sofiia Astafieva, Lena Skręta, Anna Sudina, Daria Pistoletova, Anastasiia-Aurika Ostrovska, Milana Shishkovskaya, Maksym Androszczuk, Oliwier Doktór, Illia Melnyk
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Anka Bohnak-Fryc, Oleksandra Foboril, Małgorzata Polakowska, Jacek Panek
 


"Krok w dorosłość" to czytanie performatywne, gdzie losowe wydarzenia i nieprzewidywalne okoliczności wymuszają dorosłość na młodych bohaterach znacznie szybciej niż na ich rówieśnikach. Scenariusz spektaklu opiera się na autentycznych wspomnieniach młodzieży, koncentrując się na kluczowych momentach i przełomach, które doprowadziły ich do obecnego punktu w życiu. Opowiadają one o lęku, trudnościach, stratach (depresja, utrata bliskiej osoby, próba samobójcza, lęk przed wojną, wyobcowanie), ale także o odwadze, determinacji i marzeniach.

Podróżując poprzez dynamiczne opowieści młodych osób, odkrywamy ludzkie emocje, które poruszają serca i dają nadzieję. To uniwersalna refleksja nad naszym wspólnym człowieczeństwem i przypomnienie, że moment 'kroku w dorosłość' może nadejść niezależnie od wieku, zaskakując nas w najmniej spodziewanym momencie. Z uwagi na psychologiczny aspekt przedstawienia, podczas spektaklu aktorowi towarzyszy osoba wspomagająca w postaci reżysera, który na oczach widza pomaga dogłębnie przedstawić bohatera, kreując jego postać.
"Krok w dorosłość" to teatr dokumentalny, który powstał na podstawie wielogodzinnych wywiadów pogłębionych z młodzieżą gdyńskich szkół. To szansa na zrozumienie, współodczuwanie i celebrowanie siły ludzkiego ducha w obliczu wyzwań dorastania.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami, którzy opowiedzą o genezie spektaklu oraz o emocjach, jakie towarzyszyły im podczas tworzenia spektaklu.

Bilety w cenie 40/45 zł można nabyć przez Internet: https://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/ lub dokonując rezerwacji pod nr tel. 600 306 634.