Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Październik 2023
Wystawa MY O RZECZACH RZECZY O NAS

TERMIN: 1 października 2023 do 31 października 2023
MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
WSTĘP: bilety: 15 zł normalny, 7 zł ulgowy, we wtorek wstęp wolny

Wystawa opowiadająca o relacjach ludzi z przedmiotami jest dla mnie szczególna. Przygotowując ją, zdecydowałam się odejść od badawczego szkiełka i oka na rzecz pokazania muzealnego obiektu w innym wymiarze – emocjonalnym, relacyjnym, ludzkim.

Do współtworzenia wystawy zaprosiłam muzealników – osoby, które obecnie i dawniej pracowały w Muzeum Miasta Gdyni. Każda z nich wybrała jeden obiekt z naszych zbiorów, a następnie uzasadniła swój wybór w autorskim tekście. W selekcji muzealiów nie było istotne pochodzenie, czas powstania rzeczy, jej wartość historyczna czy materialna. Liczył się emocjonalny stosunek, jaki miała do niej dana osoba. W ten sposób muzealne obiekty zyskały swoich rzeczników.

Emocje, jakie towarzyszą obcowaniu z rzeczami, stają się często zalążkiem nowych muzealnych kolekcji, badań naukowych, działań edukacyjnych i niespodziewanych odkryć. Rezygnując z kopii eksponatów, efektownych nowych mediów czy wielkich narracji, które często instrumentalizują obiekt lub przysłaniają jego faktyczną wartość, chciałam zwrócić uwagę na istotę muzealnictwa – przedmiot. I tak właśnie rzeczy – dzięki swoim rzecznikom – stały się sercem tej wystawy.
 


Kuratorka: Joanna Mróz

Termin ekspozycji: do 11.02.2024

Organizatorzy: Muzeum Miasta Gdyni, Miasto Gdynia

Patroni medialni: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Partnerzy: Port Gdynia, Klif, Muzeum Gdańska, Muzeum Warszawy, Instytut Antropologii UG, Instytut Historii Sztuki UG, Instytut Antropologii UG, Instytut Historii Sztuki UG

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach zadania „MY O RZECZACH RZECZY O NAS”, programu „Wspieranie działań muzealnych”.