Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Marzec 2023
Historie gdynian z fotografiami w tle

TERMIN: 6 marca 2023, godz. 17:30
MIEJSCE: Biblioteka Wiedzy (Czytelnia/Wypożyczalnia Naukowa), Świętojańska 141, Gdynia
WSTĘP: wolny

Zapraszamy do Biblioteki Wiedzy na kolejne spotkanie z Olgą Dębicką i zaproszonymi przez nią gośćmi - gdynianami, którzy opowiedzą nam wspaniałe historie ze swojego życia.

Podczas spotkania zaprezentujemy przepiękne fotografie z przedwojennej i z tuż powojennej Gdyni, jak zmieniała się mapa i topografia miasta, rodzinne opowieści – wywiady na żywo z gdynianami w dojrzałym wieku. Jak zmieniały się fryzury i kapelusze matek, moda ślubna prababek i babek, rodzinne uroczystości przy zastawionych stołach, rodzinne perypetie, zawiłe losy…

Zaprezentujemy również pamiątki, które skrywają gdyńskie kamienice, np. suknię prababki Eufrozyny z 1905 r., 200-letnią filiżankę, starą tabakierę...

Olga Dębicka - dziennikarka, pisarka, podróżniczka. Autorka książek, m.in. "Dziwka i Madonna. Marka Hłaski widzenie świata" i "Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945 roku". Publikowała od Dziennika Bałtyckiego po Dialog Deutsch-Polnisches Magazin, przez 12 lat związana z portalem Wirtualna Polska. Obecnie, od 17 lat, stały współpracownik National Geographic Polska, National Geographic Traveler i Kaleidoscope. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich, m.in. Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Polski Pulitzer), wyróżnienie pod patronatem Nowego Dziennika z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen Top Journalist Award 2015. Prywatnie mama Kosmy, mieszkanka Gdyni.

Wydarzenie finansowane w ramach realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego „Spotkania podróżnicze i spacery po dzielnicy oraz warsztaty dla dzieci w Bibliotece Wiedzy”.