Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Marzec 2023
Spektakl "Rodzanice"

TERMIN: 5 marca 2023, godz. 18:00
MIEJSCE: Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1
WSTĘP: Bilety 40/45 zł.

"Rodzanice" wg "Kraboszek" B. Piórkowskiej reż. Ewa Ignaczak. to emocjonalna historia zmiany kobiecego losu i próby utkania nowej makatki życia głównej bohaterki.

Spektakl prowadzony jest w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającymi się z ciężką do udźwignięcia codziennością. Historia oprawiona jest ludowymi pieśniami w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji. 

W spektaklu na pierwszym planie jest KOBIETA i jej życie wypełnione powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością o jej społecznej roli. Co musi się wydarzyć w jej życiu, by zaczęła zastanawiać się nad zmianą? Czy spotkanie głównej bohaterki z pramatką i zajrzenie w oczy Rzece odmieni życie przyszłych pokoleń kobiet? Czy zerwą one z odwieczną tradycją „wekowania ogórków”?

To emocjonalna historia zmiany kobiecego losu i próby utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Spektakl prowadzony jest w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającymi się z ciężką do udźwignięcia codziennością. Historia oprawiona jest ludowymi pieśniami w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji.
Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane zostały z różnych źródeł m.in. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań m.in. Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazu ustnego- bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi, z różnych regionów Polski.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Asystentka reżyserki: Ida Bocian
Obsada: Aleksandra Bakiera, Anna Bochnak – Fryc, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska, Katarzyna Zajączkowska

Spektakl jest tematem projektu Towarzystwo Miłośników Gdyni "Echa tradycji. Muzyczne dziedzictwo Pomorzan", dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.
Akademia Głosów Tradycji/ Teatr Stajnia Pegaza


Link do zakupu biletów >>>
Można je także rezerwować pod nr tel. 600 306 634