TERMIN: 17 maja 2023, godz. 12:00
MIEJSCE: Centrum Nauki Experyment, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
WSTĘP: Bilety: 10 zł
Popularność uniwersytetów trzeciego wieku jest dowodem na to, że ciekawość świata nigdy nie przemija a potrzeba poznawania i odkrywania nowych rzeczy jest niezależna od wieku. Seniorzy, skupieni wokół programu Centrum Nauki Experyment, otrzymują swoją przestrzeń i możliwość wysłuchania wykładów oraz rozmów na absorbujące ich tematy – te nowe, które chcieliby zgłębić i te znane, by uaktualnić swoje wiadomości, dowiedzieć się, w jakim kierunku zmierza nauka, a czasem zweryfikować informacje pozyskane w mediach czy internecie. Wykłady w ramach programu CIEKAWI ŚWIATA, to także okazja do stymulującego spotkania w gronie znajomych, wspólnych eksperymentów podczas warsztatów pod opieką edukatorów, rozmów o swoich doświadczeniach i przemyśleniach, dyskusji o nauce.
Tematy spotkań są niezwykle różnorodne, zawsze dostosowane do oczekiwań i zainteresowań uczestników. Czasem sięgamy do zagadnień praktycznych: z dziedziny botaniki – które z roślin wokół nas są jadalne, z dziedziny chemii – jak przygotować własny ekologiczny proszek do prania. Czasem skupiamy się na tematach futurologicznych – czy jest możliwe bardziej precyzyjne zobrazowanie i dokładniejsze zdiagnozowanie organów w ciele człowieka, czy w przyszłości będziemy produkować sztuczne narządy. Czasem sprawdzamy stan wiedzy na tematy dobrze znane – co nowego odkryto w kosmosie i co to dla nas oznacza, czy każdy plastik jest bezpieczny dla człowieka. Często też po prostu pokazujemy fascynujący i piękny świat nauki – luminescencję w chemii i biologii, nieboskłon nad Trójmiastem czy tajemnice głębi barw. Zawsze w miłej atmosferze, z dużą dozą aktualnej wiedzy, spotykamy się z Państwem w programie CIEKAWI ŚWIATA.
Vademecum glonów – tajemniczy świat mikroskopijnych roślin!
Glony, algi, wodorosty – nazwy te odnoszą się do niezwykle różnorodnej, jednak wciąż mało zbadanej grupy organizmów, które swoim kształtem i kolorem przypominają rośliny. Choć znane
przez chińskich cesarzy już 5000 lat temu, ponad połowa z nich do dziś nadal nie została odkryta. Mimo wielu tajemnic, glony są materiałem przyszłości – stanowią naturalny nawóz, wartościowe źródło pożywienia, a także produkują więcej tlenu niż wszystkie lasy świata. Czy glony, z których już tworzy się ekologiczne alternatywy plastiku, staną się najlepszym przyjacielem człowieka?
prowadzenie Szymon Tułodziecki
czas trwania ok. 90 minut