TERMIN: 12 kwietnia 2023, godz. 12:00
MIEJSCE: Centrum Nauki Experyment, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
WSTĘP: Bilety: 10 zł
Popularność uniwersytetów trzeciego wieku jest dowodem na to, że ciekawość świata nigdy nie przemija a potrzeba poznawania i odkrywania nowych rzeczy jest niezależna od wieku. Seniorzy, skupieni wokół programu Centrum Nauki Experyment, otrzymują swoją przestrzeń i możliwość wysłuchania wykładów oraz rozmów na absorbujące ich tematy – te nowe, które chcieliby zgłębić i te znane, by uaktualnić swoje wiadomości, dowiedzieć się, w jakim kierunku zmierza nauka, a czasem zweryfikować informacje pozyskane w mediach czy internecie. Wykłady w ramach programu CIEKAWI ŚWIATA, to także okazja do stymulującego spotkania w gronie znajomych, wspólnych eksperymentów podczas warsztatów pod opieką edukatorów, rozmów o swoich doświadczeniach i przemyśleniach, dyskusji o nauce.
Tematy spotkań są niezwykle różnorodne, zawsze dostosowane do oczekiwań i zainteresowań uczestników. Czasem sięgamy do zagadnień praktycznych: z dziedziny botaniki – które z roślin wokół nas są jadalne, z dziedziny chemii – jak przygotować własny ekologiczny proszek do prania. Czasem skupiamy się na tematach futurologicznych – czy jest możliwe bardziej precyzyjne zobrazowanie i dokładniejsze zdiagnozowanie organów w ciele człowieka, czy w przyszłości będziemy produkować sztuczne narządy. Czasem sprawdzamy stan wiedzy na tematy dobrze znane – co nowego odkryto w kosmosie i co to dla nas oznacza, czy każdy plastik jest bezpieczny dla człowieka. Często też po prostu pokazujemy fascynujący i piękny świat nauki – luminescencję w chemii i biologii, nieboskłon nad Trójmiastem czy tajemnice głębi barw. Zawsze w miłej atmosferze, z dużą dozą aktualnej wiedzy, spotykamy się z Państwem w programie CIEKAWI ŚWIATA.
Era plastiku
Tworzywa sztuczne to ogromny i wielowymiarowy problem. Już w latach 60. XX wieku amerykańskie społeczeństwo zaczęło budować świadomość na temat zagrożeń związanych z masową produkcją plastiku. Z jakimi problemami borykamy się współcześnie? Czy podczas codziennych wyborów myślimy o ich „plastikowych” konsekwencjach? O tym, ile mikroplastiku trafia do łańcucha pokarmowego, a w konsekwencji do naszego organizmu? Tworzywa sztuczne kreują codzienność współczesnego społeczeństwa – nie wyeliminujemy ich z naszego życia. Dzięki nim możemy między innymi w bardziej higieniczny sposób przeprowadzać procedury medyczne. Niezależnie od podejmowanych wysiłków, plastik zostanie z nami na zawsze. Jak w gąszczu informacji odnaleźć równowagę i korzystać ze sztucznych tworzyw w zrównoważony sposób? Czy jest to w ogóle możliwe?
prowadzenie Agata Skomar
czas trwania ok. 90 minut