TERMIN: 15 marca 2023, godz. 12:00
MIEJSCE: Centrum Nauki Experyment, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
WSTĘP: Bilety: 10 zł
Popularność uniwersytetów trzeciego wieku jest dowodem na to, że ciekawość świata nigdy nie przemija a potrzeba poznawania i odkrywania nowych rzeczy jest niezależna od wieku. Seniorzy, skupieni wokół programu Centrum Nauki Experyment, otrzymują swoją przestrzeń i możliwość wysłuchania wykładów oraz rozmów na absorbujące ich tematy – te nowe, które chcieliby zgłębić i te znane, by uaktualnić swoje wiadomości, dowiedzieć się, w jakim kierunku zmierza nauka, a czasem zweryfikować informacje pozyskane w mediach czy internecie. Wykłady w ramach programu CIEKAWI ŚWIATA, to także okazja do stymulującego spotkania w gronie znajomych, wspólnych eksperymentów podczas warsztatów pod opieką edukatorów, rozmów o swoich doświadczeniach i przemyśleniach, dyskusji o nauce.
Tematy spotkań są niezwykle różnorodne, zawsze dostosowane do oczekiwań i zainteresowań uczestników. Czasem sięgamy do zagadnień praktycznych: z dziedziny botaniki – które z roślin wokół nas są jadalne, z dziedziny chemii – jak przygotować własny ekologiczny proszek do prania. Czasem skupiamy się na tematach futurologicznych – czy jest możliwe bardziej precyzyjne zobrazowanie i dokładniejsze zdiagnozowanie organów w ciele człowieka, czy w przyszłości będziemy produkować sztuczne narządy. Czasem sprawdzamy stan wiedzy na tematy dobrze znane – co nowego odkryto w kosmosie i co to dla nas oznacza, czy każdy plastik jest bezpieczny dla człowieka. Często też po prostu pokazujemy fascynujący i piękny świat nauki – luminescencję w chemii i biologii, nieboskłon nad Trójmiastem czy tajemnice głębi barw. Zawsze w miłej atmosferze, z dużą dozą aktualnej wiedzy, spotykamy się z Państwem w programie CIEKAWI ŚWIATA.
15 marca rusza kolejny semestr CIEKAWYCH ŚWIATA, czyli cyklu wykładów popularnonaukowych dla seniorów, połączonych z tematycznymi warsztatami. Spotkania będą odbywać się w środy, raz w miesiącu, aż do 17 maja. W najbliższych miesiącach porozmawiamy o zagrożeniach związanych z masową produkcją plastiku, porównamy analogowe i cyfrowe media oraz zgłębimy tajemniczy świat mikroskopijnych roślin. Zapraszamy!
Analogowe czy cyfrowe?
Czy płyty winylowe brzmią lepiej? Czy aparat analogowy uchwyci więcej detali? Takie pytania są niczym woda na młyn fanów delikatnego szumu winyli. Amatorzy fotografii analogowej wyjątkowo cenią sobie ziarnistość fotografii oraz ich głębię. Czy jednak rzeczywistość potwierdza te przypuszczenia? Na ile da się w mierzalny sposób porównać analogowe i cyfrowe media? Czym w ogóle jest sygnał analogowy i czy analogowa fotografia jest w istocie taka “analogowa”? Na te i podobne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź poprzez szereg doświadczeń i przykładów mediów analogowych i cyfrowych. Na własne oczy i uszy doświadczymy różnicy między falami a bitami.
prowadzenie Robert Sawicki
czas trwania ok. 90 minut