Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Wrzesień 2022
Gdynia z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

TERMIN: 8 września 2022
MIEJSCE: Gdyńskie instytucje; szczegóły w opisie
WSTĘP: wolny

8 września Gdynia – jako pierwsze miasto w Polsce – otrzyma zaszczytny tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska. To wyjątkowy program skierowany do włodarzy miast na całym świecie. Ma on wspierać ich w zapewnieniu jak najlepszej jakości dóbr i usług dla dzieci. Jego celem jest również praktyczna realizacja zapisów „Konwencji o prawach dziecka”. Z okazji otrzymania tak ważnego tytułu prezydent Wojciech Szczurek i gdyńskie instytucje zachęcają do wspólnego świętowania. W czwartek wypatrujcie na ulicach Gdyni kolorowego autobusu z napisem: Miasto Przyjazne Dzieciom UNICEF Polska!


Gdynia to miasto z dobrą energią i pełne przyjaznych osób. To miejsce przebojowe i pełne entuzjazmu, który czuje się tu na każdym kroku. W mieście możemy poszczycić się nie tylko przyjaznym środowiskiem, ale i wysoką jakością życia. Składa się na to wiele praktycznych rozwiązań m.in.: sprawna komunikacja, inteligentna infrastruktura, dostępność usług, tereny zielone, porządek i bezpieczeństwo, czy szeroka oferta rozrywkowa i kulturalna. 

Gdynia jest również otwarta na potrzeby swoich najmłodszych mieszkańców. Jednym ze strategicznych celów miasta jest zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków do życia i rozwoju, co w praktyce przekłada się na realną implementację zapisów „Konwencji o prawach dziecka” i założeń programu Miasto Przyjazne Dzieciom UNICEF Polska. To proces, który wymaga stałego zaangażowania, w szczególności społecznego i lokalnego. 
 

– Koncentrujemy się na szeroko pojętych potrzebach najmłodszych. Już dawno odeszliśmy od powszechnie rozumianej polityki rodzinnej opartej na pomaganiu, opiece i wspieraniu i przesunęliśmy ją w obszar budowania relacji, więzi, przyjaznej przestrzeni sprzyjającej rozwojowi rodziny oraz tożsamości dzieci i młodzieży. To ta grupa gdynian stanowi znaczącą część mieszkańców i jest przyszłością miasta. Zachęcamy mieszkańców do planowania swojej przyszłości właśnie w Gdyni, mieście przyjaznym dzieciom, młodzieży i rodzinie – informuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


To wyjątkowe podejście do polityki miejskiej skierowanej do dzieci, młodzieży i rodzin pozwoliło Gdyni – jako pierwszemu miastu w Polsce – otrzymać prestiżowy tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska. Takie wyróżnienie to ogromne zobowiązanie dla gminy i pozostałych podmiotów kierujących swoje działania do najmłodszych.
 

To dla nas wielkie wyróżnienie, że to akurat Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce zdobędzie taki tytuł. Jesteśmy z tego bardzo dumni, a wyrazem tego będzie cały dzień świętowania. Oczywiście nie kończy się na dumie i świętowaniu, bo ten tytuł wiąże się ze szczególnym zobowiązaniem. Przez kolejne dwa lata będziemy musieli udowodnić, że na niego nadal zasługujemy, wdrażać kolejne elementy polityki rodzinnej, tak, aby pod dwóch latach przejść kolejną certyfikację, która – mamy nadzieję – zakończy się sukcesem, ale wcale tak być nie musi, zatem wiele pracy przed nami – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Gdynia świętuje

Z okazji otrzymania tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska, w czwartek, 8 września w Gdyni czeka nas wiele atrakcji. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program i zapraszamy mieszkańców do wspólnej zabawy.
 

Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji

„Małe Wielkie Miasto” to akcja happeningowa dla dzieci. Spotykamy się na schodach przed Muzeum Miasta Gdyni 8 września o godzinie 10.00 i wspólnie, za pomocą kredy, zaprojektujmy i narysujmy wielki plan Miasta Przyjaznego Dzieciom. Mile widziani najmłodsi, zarówno z grup szkolnych, jak i ci przyłączający się do akcji happeningowej z opiekunami.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Należy pobrać bezpłatny bilet w Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie: https://bilety.muzeumgdynia.pl.

Również w czwartek, 8 września w Muzeum Emigracji dzieci i młodzież do 18 roku życia będzie mogła przyjść i bezpłatne zwiedzić wystawę stałą. Oprócz tego w tamtejszej księgarni przy zakupie literatury dziecięcej będzie obowiązywać zniżka 20%.


Centrum Aktywności Seniora

Tego dnia CAS proponuje:
 

w godz. 9.00-15.00 wystawę prac seniorów i dzieci z witomińskich przedszkoli – Miejski Klub Seniora Witomino, ul. Widna 8;
o godz. 15.00 koncert piosenek dla dzieci w wykonaniu Grupy Bim Bam – Miejski Klub Seniora Chylonia, ul. Wawrzyniaka 4;
w godz. 12.00-15.00 gry towarzyskie i planszowe – Miejski Klub Seniora Wielki Kack, ul. Lipowa 15.


Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni

Spotkanie z pszczołami – w Amfiteatrze na Kamiennej Górze o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie z Wojciechem Albeckim, który opiekuje się pasieką na dachu Urzędu Miasta Gdyni.

Pszczelarz opowie dzieciom o tym, co dzieje się w ulu, jak powstaje miód, dlaczego owady zapylające są takie ważne i jak dzieci mogą o nie dbać.


Ciapkowo przyjazne dzieciom

8 września w godz. 12.30-13.30 odbędzie się oprowadzenie dzieci po schronisku dla bezdomnych zwierząt „Ciapkowo” połączone z prelekcjami. W programie m.in.:
 

krótka historia schroniska, prelekcja o tym jak zajmować się zwierzętami, jak pomóc, jak zapobiegać bezdomności zwierząt, jak wygląda adopcja i potrzeby podopiecznych schroniska. Spotkanie poprowadzi Joanna Psuty i Joanna Janiak (dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej);
w godz. 13.30-14.30 – spotkanie z kocim behawiorystą. Pogadanka na temat magicznych zwierząt, jakimi są koty – jak się nimi zajmować, na co zwracać uwagę, pytania-odpowiedzi. Prowadzenie Adrian Meyer i Klaudia Staszak;
w godz. 14.30-15.30 – spotkanie z psim psychologiem: jak się zachować przy obcym psie, co zrobić gdy zaatakuje? Sygnały uspokajające, ostrzegawcze, czyli komunikacja z psem. Prowadzenie Jarosław Florek i Anna Elgert.


Biblioteka Śródmieście

Bibliotece Śródmieście przy ul. Władysława IV 7-15 zaprasza 8 września w godz. 16.00-18.00. Przygotowane zajęcia sa przeznaczone dla rodziców z dziećmi w wieku 5-8 lat.


W trakcie wydarzenia:
 

zaprojektujemy własną pamiątkową przypinkę,
zwiedzimy planetarium w bazie
zrobimy własną zakładkę do książek
pokolorujemy wielkoformatową kolorowankę „Magiczna Biblioteka”.

Dodatkowo dla chętnych czynny będzie escape room: Podążaj za białym królikiem!

Wystartują dwie grupy:
 

I grupa: start o godz. 16.15;
II grupa: start o godz. 17.15.


Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień

8 września specjaliści z Działu Profilaktyki OPITU zapraszają rodziców i ich pociechy w wieku od 6 do 14 lat na konsultacje rodzinne ze specjalistą w zakresie higieny cyfrowej i profilaktyki uzależnień od substancji. Konsultacje odbywać się będą w godz. od 8.15 do 14.00 w Poradni Leczenia Uzależnień przy ul. Chrzanowskiego 3/5.

Przed przyjściem należy zadzwonić i umówić się na konkretną godzinę pod nr. tel. 537 137 217. Przez cały dzień do dyspozycji dzieci i rodziców będzie dostępnych trzech specjalistów mających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Szczegółowy programu znajduje się na stronie: poradzimy.net.


Zespół Placówek Specjalistycznych

Festiwal Kolorów adresowany jest do dzieci ze SPOT OGNISKO i SPOT LOGIN, a także chętnych z dzielnicy Gdynia Chylonia. W ramach wydarzenia przewidziano m.in. warsztaty artystyczne, taneczne, występy, zabawy sensoryczne z farbami i bitwę na kolory.

Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy zadzwonić pod nr tel. 58 664 33 66 lub wysłać maila na adres: pwd@zpsgdynia.pl. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Trzeba zabrać ze soba ubranie na zmiane.

Gdzie? Zespół Placówek Specjalistycznych przy ul. Wejherowskiej 65, w godz. 15.00-18.00.


Centrum Nauki Experyment

Zespół CN Experyment przygotował dla gości specjalne pokazy naukowe:
 

10 i 11 września na wystawach gdyńskiego centrum nauki na chętnych czekać będą naukowe doświadczenia. Znikające kolory? Pasta dla słonia? A może eksperymenty z ciekłym azotem? Widowiskowe pokazy, w sobotę i niedzielę, odbędą się trzykrotnie – o godz. 11.00, 13.00 i 16.00.

www.gdynia.pl