Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Droga krzyżowa po gdyńsku

Przed nami Wielkanoc i szereg wydarzeń związanych z tym najważniejszym w chrześcijańskim kalendarzu świętem. Każdego roku jednym z istotnych elementów jest uroczysta droga krzyżowa. Tym razem, ze względu na pandemię, nie odbędzie się ona w tradycyjnym kształcie. Przedstawiamy jednak alternatywne propozycje uczestnictwa – online i w formie marszu do Gdyni ze Stegny.
 


Wielki Piątek to w kościele katolickim jeden z najważniejszych dni w roku, kiedy upamiętniamy drogę krzyżową i śmierć Jezusa Chrystusa. Wierni pogrążają się zadumie i refleksji. Obowiązuje post ścisły, a w kościołach zamiast liturgii eucharystycznej odprawiane są nabożeństwa drogi krzyżowej.

W wielu miastach - również w Gdyni - tradycją są inscenizacje drogi krzyżowej, które odbywają się poza murami świątyni – w przestrzeni miejskiej. Choć nie zawsze odbywają się dokładnie w Wielki Piątek, to mają uroczysty charakter i są niezwykle istotne dla wierzących i praktykujących mieszkańców.

W tym roku ze względu na pandemię w Gdyni zrezygnowano z tego rodzaju wydarzeń w tradycyjnej formie. Jednak nic straconego, bowiem organizatorzy wychodzą z alternatywnymi, bezpiecznymi propozycjami uroczystego kultywowania Wielkiego Piątku.
 

Droga krzyżowa online


Katolickie Amatorskie Centrum Kultury z Małego Kacka zaprasza na wirtualną Gdyńską Drogę Krzyżową. Odbędzie się ona pod przewodnictwem ks. bpa Zbigniewa Zielińskiego. Zgodnie z wieloletnią tradycją trasa będzie wiodła ulicami miasta. Tym razem jednak bez maszerujących razem uczestników, a jedynie w formie transmisji wideo. Kamery poprowadzą wiernych, zatrzymując się w kościołach i przy gdyńskich krzyżach, miejscach związanych z przeszłością i współczesnością Gdyni.

Wydarzenie odbędzie się w piątek – 26 marca o godzinie 15:00. Dostępne będzie na stronie internetowej Stowarzyszenia KACK oraz na kanale YouTube Kurtyna Mały Kack. Udział jest bezpłatny.
 www.gdynia.pl
26.03.2021 r.
fot. pexels.com

 

Wróć