Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Premiera konkursowego teledysku Chóru “Razzle Dazzle” z Gdyni

Dziś premiera nagrania Chóru "Razzle Dazzle" z Gdyni, który w formie wirtualnego chóru zaśpiewał utwór "Barbar' Ann" The Beach Boys w aranżacji na 4-głos i solo. Muzycznej warstwie towarzyszą animacje oraz niecodzienny widok - muzycy wykonują swoje partie... na leżąco jak plażowicze! Zespół, w utworze przypominającym beztroskie wakacyjne chwile, daje chwilę wytchnienia i nadzieję na lepsze jutro.
 


Chór przygotował teledysk na potrzeby światowego festiwalu wirtualnych chórów w Indonezji - The 2nd World Virtual Choir Festival - odbywającego się w dniach 1-6 grudnia 2020, na którym swoje wirtualne dokonania prezentują zespoły wokalne z całego świata.

Światowy repertuar i wyjątkowe pomysły muzyczne Chóru "Razzle Dazzle" od 2018 roku zaskakują trójmiejską scenę muzyczną. W dobie pandemii zespół zawiesił działalność koncertową, jednak nawet na chwilę nie zmniejszył swojej aktywności - zajęcia z emisji głosu i próby odbywają się regularnie online. "Barbar' Ann" jest efektem pracy ponad 30 chórzystów. Udział w międzynarodowym konkursie stanowi wyjątkowe muzyczne spotkanie w wirtualnym świecie.

Festiwal przewiduje nagrodę specjalną dla teledysku z największa ilością odsłon na YouTube. Będziemy wdzięczni za udostępnienie linku możliwie szerokiemu gronu odbiorców i wsparcie nas w sięgnięciu po wygraną. Dziękujemy!
Link: https://youtu.be/xhP3fxeDxnE   

"Barbar' Ann" w wykonaniu "Razzle Dazzle" Choir wyróżnia się stylizacją video na lata 60. oraz silnym akcentem lokalnym - akcja rozpoczyna się na gdyńskiej plaży. Zainspirowani luzem i dystansem zespołu The Beach Boys - najpopularniejszego boysbandu w USA, królami muzyki surferskiej, członkowie zespołu zdecydowali się na kilka nietypowych zabiegów. Widzów zaskoczy fakt, że Chór nie nagrywał swoich partii na siedząco czy stojąco przed komputerem. Aby wyróżnić się spośród kilkudziesięciu propozycji teledysków nadesłanych na konkurs w Indonezji, chórzyści wykonali utwór leżąc na ręcznikach jak plażowicze. Część ujęć zrealizowana jest w telewizorach - to forma mająca przewrotnie nawiązywać do zdalnej formy wykonywania wszelkich aktywności w dobie pandemii. Zdalnie spotykamy się z rodziną, zdalnie zwiedzamy muzea, zdalnie pracujemy i zdalnie też plażujemy.

The 2nd World Virtual Choir Festival w Bandung w Indonezji został zorganizowany przez Bandung Choral Society (Stowarzyszenie Chórów w Bandung), aby śpiewacy i dyrygenci mogli być aktywni i nawiązali relacje z wokalistami z całego świata nawet podczas pandemii. W II edycji konkursu biorą udział 62 chóry z całego świata występując w 72 teledyskach. Chór "Razzle Dazzle" jest jedynym chórem z Polski. Nadesłane teledyski oceniać będzie międzynarodowe Jury, w skład którego wchodzą dyrygenci z Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, Malezji, Indonezji i Filipin.

Wirtualny chór to forma nagrania chóru, którą zapoczątkował jeden z najpopularniejszych współczesnych kompozytorów Eric Whitacre w 2010 roku, zapraszając ponad 200 głosów z 12 krajów do wykonania jego kompozycji. Śpiewacy uczestniczyli w międzynarodowym projekcie, będąc w domu przed własnym komputerem. W dobie pandemii wirtualny chór stał się formą uczestniczenia zespołów muzycznych w życiu koncertowym.

Jak powstaje wirtualny chór? Chórzyści realizują nagrania amatorsko w domach za pomocą własnego sprzętu - telefonów komórkowych i komputera. Nagrania te są łączone w procesie postprodukcji przez profesjonalnego reżysera dźwięku. Jednocześnie uczestnicy nagrywają również obraz z wykonywania utworu - nie jest to łatwe, gdyż oprócz panowania nad dźwiękiem, trzeba zwracać uwagę na wizualny efekt. Chórzysta jest zatem wykonawcą, reżyserem, oświetleniowcem, realizatorem i dźwiękowcem swojego nagrania. Najważniejsza jest idea jaka przyświeca pomysłowi wirtualnego chóru - teledysk zwraca uwagę na aspekt solidarności - mimo, że członkowie chóru są osobno, tak naprawdę śpiewają razem i wspierają się w trudnym momencie izolacji.


To już drugie podejście naszego chóru do wyzwania jakim jest wirtualny chór, jednak tym razem musieliśmy wymyślić coś, co wyróżni nas spośród 72 teledysków nadesłanych na konkurs z całego świata - mówi Zuzanna Popiołkiewicz, dyrygent Chóru "Razzle Dazzle". Przede wszystkim chciałam nas wyrwać z obrazka, na którym wszyscy siedzą przed komputerami. Tańczenie przed komputerem wydawało się przesadą. Postanowiłam więc, że położymy się tak jak zespół The Beach Boys na kalifornijskiej plaży, tylko że na dywanach w salonie. Domowe efekty specjalne tj. grawitacja, gdzie włosy są powykręcane na wszystkie strony jak w wodzie albo widok chórzysty, który tak naprawdę śpiewając leży pod stołem, żeby telefon mógł uchwycić z góry kadr - sprawiły, że ten teledysk naprawdę zaskakuje.

Realizator nagrania Mikołaj Wasilewski w procesie postprodukcji postawił na naturalne brzmienie chórzystów. Szczególnym wyzwaniem dla chórzystów było zaśpiewanie swojej partii na leżąco. A jednak istnieje wiele wokalistek jazzowych jak np. Stina Nordenstam, które właśnie tak nagrywały całe płyty. Postprodukcję, specjalnie stworzoną na potrzeby projektu animację i montaż wideo zawdzięczamy Rafałowi Pankowskiemu.

 
Chór "Razzle Dazzle" działa pod skrzydłami Fundacji "Śpiewaj!".
Fundacja jest jedną z tych wyjątkowych organizacji, które dają w trudnym czasie pandemii nadzieję i oferują artystyczne wzruszenia swojej społeczności.
  
W dobie pandemii nie przerwaliśmy naszej działalności nawet na chwilę, aby utrzymać zainteresowanie członków chóru i odbiorców - mówi Urszula Kokoszka, dyrektorka Chóru i wiceprezeska Fundacji - Cały czas odbywamy lekcje online, grupowe rozśpiewania na platformie ZOOM, a nawet warsztaty teatralne i ze świadomości ciała. Nagranie utworu "Barbar' Ann" stanowi zwieńczenie kolejnego już trudnego sezonu artystycznego i umożliwia nam wzięcie udziału w festiwalu chóralnym. Wszystkie nasze plany koncertowe i festiwalowe musimy odłożyć na lepsze czasy, więc udział w WVCF2 w Indonezji jest dla nas ogromną pociechą i wielką przygodą.

Utwór "Barbar' Ann" jest dla nas promykiem nadziei i sposobem na pokonanie pandemii. Ze względu na regulamin festiwalu nie mogliśmy opublikować teledysku od razu, jak tylko był gotowy, więc od ponad dwóch tygodni niecierpliwie czekamy na tę premierę, aby móc pochwalić się szerokiej publiczności naszą pracą - dodaje Matylda Sidwa-Gorycka, wiceprezeska Fundacji "Śpiewaj!", alt w Chórze "Razzle Dazzle".

Nagranie swojej partii utworu w pozycji leżącej okazało się nie lada wyzwaniem. Potrzebowaliśmy często kilku podejść, aby efekt był odpowiedni. Śpiew solowy do kamery zdecydowanie różni się od uwielbianego przez nas wspólnego śpiewu w zespole, z dyrygentem i przed publicznością. Było to jednak bardzo ciekawe doświadczenie, często w nagraniach dzielnie towarzyszyli nam mali domownicy oraz czworonożni pupile - wspomina Joanna Lica, członek zarządu Fundacji, alt w Chórze "Razzle Dazzle".

Teledysk "Barbar'Ann" został dofinansowany przez Miasto Gdynia.

Chór "Razzle Dazzle" powstał w 2018 roku w Gdyni. Skupia 30 członków zespołu, między 20 a 45 rokiem życia. W trakcie swojego 2 letniego istnienia zaśpiewał ponad 50 koncertów w najważniejszych ośrodkach kultury w Trójmieście dla ponad 3.000 osób.

W listopadzie 2019 roku "Razzle Dazzle" odniósł znaczący sukces o zasięgu ogólnopolskim – wyśpiewał srebro podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej w Gdańsku. Chór startował w kategorii muzyki rozrywkowej, folk i gospel. Dodatkowo w konkurencji "Extra Choir Games" za swoją prezentację chór otrzymał wyróżnienie za najlepszy kontakt z publicznością.

W 2020 roku pierwszy wirtualny teledysk Chóru - "Evening Rise" - został wyróżniony na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów Narodowego Centrum Kultury, której tematem były kulturalne działania w sieci. Fundacja "Śpiewaj!" dzieliła się know-how projektu z animatorami i przedstawicielami ośrodków kulturalnych z całej Polski.

Od początku swojej działalności Chór "Razzle Dazzle" uświetniał ważne wydarzenia dla świata kultury w Gdyni – w maju 2019 roku występ zespołu stanowił inaugurację otwarcia przestrzeni artystycznej "Halo Kultura". Koncert miał wymiar symboliczny, gdyż w roku 1937 na oficjalnym otwarciu i poświęceniu Hali Targowej w Gdyni śpiewał chór międzyszkolny złożony z 400 dzieci. Niemal 82 lata później, w tym samym miejscu, uroczystość otwarcia nowej przestrzeni kulturalnej uświetnił również chór, Chór "Razzle Dazzle". We wrześniu 2019 roku zespół zaśpiewał także podczas otwarcia kultowego miejsca dla Gdynian - Muszli Koncertowej

Zespół promuje muzykę chóralną w Gdyni i w Trójmieście poprzez liczne koncerty. W czerwcu 2019 roku wypełnił po brzegi salę koncertową Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni koncertem "Love Africa" z muzyką afrykańską. Część utworów z tego programu „Razzle Dazzle" ma w swoim repertuarze prawdopodobnie jako jedyny chór w Europie. Chór występował w Laboratorium Innowacji Społecznych, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji. Współpracuje z wieloma organizacjami, śpiewał w specjalnych koncertach dla Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Fundacji DKMS.

O wyjątkowości zespołu świadczy fakt, że skupia amatorów, miłośników śpiewu. Do chóru należą lekarze, informatycy, urzędnicy, a także biotechnolog. Wszystkich łączy pasja do śpiewania. Członkowie zespołu promują kulturę chóralną w swoich rodzinach, wśród znajomych i w pracy. Dla wielu mieszkańców Trójmiasta "Razzle Dazzle" stało się drugim domem, wartościową odskocznią od codzienności. Chór pielęgnuje w nich artystyczny talent, pewność siebie, doświadczenie sceniczne, ale i przyjaźń i odpowiedzialność. Każdego semestru Chór prowadzi regularne przesłuchania dla nowych członków.

Fundacja "Śpiewaj!" powstała w 2019 roku i pod jej skrzydłami działa chór "Razzle Dazzle". Organizacja wspiera rozwój kultury i edukacji muzycznej w szczególności w zakresie sztuki chóralnej.

Zuzanna Popiołkiewicz – założycielka i dyrygentka Chóru "Razzle Dazzle" z Gdyni, prezes Fundacji "Śpiewaj!". Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. Marcina Tomczaka (dyrygentura chóralna) i prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Koordynator wielu przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych. Reprezentantka Polski w międzynarodowym projekcie "Singers of United Lands", w którym prowadziła warsztaty muzyki polskiej w USA, Kanadzie, Zambii, Zimbabwe i Kenii. Dyrygowała chórami m.in. Symphony of New Orleans, Kokkopelli Choir z Edmonton w Kanadzie i Nairobi Chamber Choir z Kenii.

Utwór "Barbar' Ann" został skomponowany przez Freda Fasserta i nagrany przez The Regents w 1961 roku. Jednak większość z nas zna tę piosenkę w aranz?acji zespołu The Beach Boys z 1965 roku. Ta wersja zajęła 2 miejsce zestawienia Billboard Hot 100 i gos?ciła na liście przebojów zaraz za Beatlesami. Tekst utworu łatwo wpada w ucho. Mo?wi o dziewczynie, kto?ra wzbudza gora?ce emocje i uczucia. Dobrze sie? go słucha i doskonale s?piewa. Do 2013 roku "Barbar' Ann" doczekała sie? az? os?miu covero?w, w tym wykonanego przez kultowe The Who na kra?z?ku "Ready Steady Who".

Zespół The Beach Boys powstał w Hawthorn w Kaliforni w 1961 r. Należą do najpopularniejszych przedstawicieli amerykańskiego rocka i rock and rolla na świecie. Można stwierdzić, że w USA TBB byli odpowiednikiem The Beatles. Ich najbardziej znane przeboje, oprócz "Barbar' Ann", to: "Surfin' Safari" (1962), "Good Vibrations" (1966) czy Kokomo (1988).


 

 

Wróć