Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Gdyńscy seniorzy zainaugurują nowy, wirtualny rok akademicki!

Pomimo panującej pandemii studenci Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Centrum Aktywności Seniora rozpoczną zimowy semestr roku akademickiego 2020/2021. Od października do grudnia zajęcia będą odbywały się w formule online. To jednak dla seniorów nie nowość. Z powodu reżimu sanitarnego tradycyjne wykłady zostały zastąpione w marcu br. zajęciami przez Internet.


W piątek, 2 października, odbędzie się inauguracja siedemnastego już roku akademickiego na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
 

- Bardzo się cieszę, że z nową energią wchodzimy w kolejny rok akademicki – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Zajęcia w tym semestrze znów prowadzone będą w formie online, a dzięki zaangażowaniu zarówno pracowników Centrum Aktywności Seniora, jak również wykładowców Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, i oczywiście samych seniorów, mamy nadzieję na podobną frekwencję i zainteresowanie. W ubiegłym semestrze zanotowaliśmy blisko 100 000 odwiedzin na stronie wirtualnego GUTW. To rewelacyjny wynik, pokazujący nie tylko to, jak aktywni są nasi gdyńscy seniorzy, ale także jak potrzebne i ważne, szczególnie w tej trudnej sytuacji pandemii, są prowadzone przez CAS inicjatywy.
 

- Uczestnicy zajęć zadziwiająco dobrze odnaleźli się w kształceniu online – mówi Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni. - Oczywiście zdarzają się osoby, do których ta forma zajęć nie przemawia, lub takie, które nie korzystają z Internetu, bo preferują kontakt osobisty, jednak w ubiegłym semestrze, w dość krótkim czasie od marca do czerwca, z zajęć w formie online korzystała bardzo liczna grupa 2,5 tysiąca osób. Można więc powiedzieć, że te lata, które poświęciliśmy na prowadzenie komputerowych zajęć, na naukę korzystania z komputera i Internetu teraz zaowocowały.
 

To, że seniorzy świetnie radzą sobie w świecie nowych technologii świadczy nie tylko ich zaangażowanie w wirtualne wykłady. Dzięki systematycznej nauce obsługi komputera, prowadzonej w ramach zajęć na GUTW, potrafią poruszać się po Internecie. – Pomyśleć można, że seniorzy są taką grupą zamkniętą i skazaną wyłącznie na realne relacje. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Osoby, które uczęszczały na nasze zajęcia potrafią zorganizować sobie czas przy pomocy Internetu, wiedzą, gdzie szukać kalendarza imprez i wydarzeń. Muszę również przyznać, że oprócz portalu seniorplus.gdynia.pl, który współtworzą przy pomocy koordynatorów miejskich klubów seniora, czy obsługi wirtualnych wykładów, stworzyli własną internetową grupę „Gdyńscy seniorzy wirtualnie”, gdzie rozmawiają, dzielą się informacjami i tworzą posty – dodaje Bożena Zglińska.
 

O tym, że nowe technologie nie stanowią dla seniorów problemu, mówi także Sławomir Walkowski, redaktor, felietonista oraz wykładowca Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Działamy dla społeczności 60+, ale coraz częściej przychodzą do nas osoby nadal aktywne zawodowo, które często swoją pracę wykonują przy komputerze. To ludzie ciekawi świata i chętnie próbujący nowych rzeczy, podróżujący, czy uprawiający sport. Osoby nie korzystające z komputera i nie posiadające dostępu do sieci mogą przyjść do kawiarenki internetowej w dowolnym klubie miejskim seniora, gdzie bardzo w obecnej sytuacji epidemiologicznej dbamy o zachowanie bezpieczeństwa, i obejrzeć wykłady online.
 

Tegoroczną inaugurację roku akademickiego seniorzy obejrzą za pośrednictwem Internetu. Nowe wykłady oraz ćwiczenia będą pojawiać się tak jak dotychczas pod adresem wirtualny.cas.gdynia.pl. Pierwsze materiały zostaną opublikowane w poniedziałek, 5 października. Skorzystać z nich będzie mógł każdy – bez logowania, bez rejestracji i za darmo. Od października do grudnia br. zajęcia będą bezpłatne. Nie wiadomo natomiast, jak będzie wyglądał kolejny semestr. Jest to uzależnione od sytuacji epidemiologicznej zarówno w Polsce, jak i na świecie.
 

Studenci GUTW mogą odtwarzać wykłady w dowolnym momencie i dowolną ilość razy. W tym roku będą mieli do wyboru całą masę interesujących zajęć. Oprócz wykładów tematycznych, dotyczących m.in. muzyki, psychologii, historii, czy tematów związanych z podróżowaniem bądź architekturą, nie zabraknie nauki języka angielskiego, zarówno dla początkujących, jak i dla tych nieco bardziej zaawansowanych, którzy chcieliby ćwiczyć swoje zdolności w tym zakresie. Będą także zajęcia komputerowe, które niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
 

Seniorzy będą mogli skorzystać także z zajęć fizycznych. W tym semestrze odbywać się one będą w formule online, ale każdy będzie mógł wykonać przygotowany zestaw ćwiczeń w domowym zaciszu. – Bardzo zachęcamy wszystkich studentów do skorzystania z tych zajęć – mówi Bożena Zglińska. – Przygotowaliśmy kilka rodzajów aktywności, tak aby każdy znalazł coś odpowiadającego jego potrzebom. W planie zajęć pojawią się więc ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, terapia tańcem, tai-chi, a także gimnastyka ogólnorozwojowa. Ogromnym plusem jest również to, że seniorzy znają trenerów, ponieważ ćwiczyli z nimi przed wprowadzeniem obostrzeń. Wiedzą, w jaki sposób prowadzone były treningi i na co zwracali uwagę prowadzący. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż samodzielne wyszukiwanie ćwiczeń w internetowych serwisach.
 

Internetowe wykłady będą trwać ok. 30 minut. – To bardzo wyjątkowa sytuacja i chcemy zadbać zarówno o komfort wykładowców, jak i studentów. Z doświadczenia wiemy, że seniorom trudno byłoby spędzić w domu przed komputerem 1,5 godziny – wyjaśnia dyrektorka Centrum Aktywności Seniora. Przed pandemią zajęcia odbywały się od 8 do 18. Teraz seniorzy sami mogą wybrać dogodną porę na odtworzenie wykładów. Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zadbał jednak, by utrzymać dotychczasowy szyk zajęć, odbywających się w konkretne dni tygodnia.
 

- Zależy nam, aby seniorzy przetrwali ten trudny okres jak najłagodniej. Oprócz zajęć uniwersyteckich mogą więc przez cały czas korzystać z ofert miejskich klubów seniora. Zaplanowano tam dla nich spacery, wycieczki, czy wyjścia, oczywiście wszystkie z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego – podkreśla dyrektorka CAS. – Bardzo staramy się sprawić, by w tej ofercie każdy znalazł coś dla siebie.
 

Centrum Aktywności Seniora przez cały czas utrzymuje telefoniczny kontakt z seniorami. – Jeżeli wiemy, że ktoś do nas przychodził, a nie mamy z nim długo kontaktu, dzwonimy, by dopytać o samopoczucie, czy zaproponować pomoc. To zadanie przede wszystkim dla animatorów klubów, którzy najlepiej znają swoich klubowiczów. Mamy możliwości, aby pomagać, mamy wolontariuszy, którzy chcą to robić, dysponujemy różnymi formami wsparcia, m.in. dyżurem psychologa. Będziemy się starali to wszystko wykorzystywać. Miejmy nadzieję, że wszyscy przetrwamy ten czas i już wkrótce z jeszcze większym zapałem i radością będziemy tworzyć nowe projekty, tym razem stacjonarnie – dodaje Bożena Zglińska.

 

Szczegóły: wirtualny.cas.gdynia.pl

 

 

 

Wróć