Rozmiar czcionki: Ab Ab Ab

Biblioteka Gdynia zaprasza

Dla zagorzałych czytelników to wiadomość bardziej elektryzująca niż otwarcie galerii handlowych. Filie Biblioteki Gdynia otwierają swe podwoje po trzytygodniowej przerwie pandemicznej.
 


Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, motywowanego ograniczeniem bardzo dużej liczby zakażeń koronawirusem, przez ostatnie trzy tygodnie po bibliotekach w całym kraju hulał wiatr. Decyzja o ich zamknięciu od 6 listopada spadła na bibliofilów jak grom z jasnego nieba. Kto mógł, pognał do najbliższej filii, zrobić zapasy na czas posuchy.
 

- W piątek, 6 listopada, po ogłoszeniu rozporządzenia Rady Ministrów, przed wieloma naszymi filiami po książki ustawiły się kolejki czytelników. To budujące, bo pokazuje, że czytanie jest nam bliskie, a biblioteki jako miejsca bezpłatnego dostępu do kultury spełniają ważną społeczną funkcję. Od 9 listopada aż do dziś nie można było nic wypożyczyć. Oczywiście w tym czasie nie naliczaliśmy kar za przetrzymywanie książek. Od dziś znów serdecznie witamy w naszych filiach, choć wypożyczanie będzie odbywało się w reżimie sanitarnym – mówi Hanna Łozowska, dziennikarka i specjalistka ds. marketingu i promocji literatury Biblioteki Gdynia.


Szczęśliwcy zdążyli więc wypożyczyć książki tuż przed nagłym bibliotecznym lockdownem. Inni ratowali się zakupem nowych pozycji w księgarniach. Jeszcze inni odświeżyli znajomość z przykurzonym domowym księgozbiorem. Wszyscy czekali na ponowne otwarcie bibliotek jak pustynia na deszcz.

I stało się. W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z 26 listopada do świątyń literatury wraca życie. Wszystkie filie Biblioteki Gdynia otwierają się 2 grudnia.

Rygor sanitarny oznacza zmiany w organizacji i pracy. W każdej filii powstały dwa osobne stanowiska: jedno do zwrotu, drugie do wypożyczania zbiorów. Książki będą podawane czytelnikom przez bibliotekarzy przy stanowisku wypożyczeń. Jednocześnie biblioteki zachęcają wszystkich są do składania zamówień online przez konto czytelnika lub telefonicznie. O możliwości odbioru zamówienia czytelnik zostanie powiadomiony mailem. Numery telefonów do poszczególnych filii znajdują się na stronie internetowej Biblioteki Gdynia w zakładce Biblioteki.

W przestrzeni bibliotecznej zadbano oczywiście o bezpieczeństwo - zapewnione są środki dezynfekujące, wyznaczono też miejsce do wypełniania kart zapisu. Czytelnicy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności - ograniczenie czasu pobytu do minimum, noszenie masek ochronnych, dezynfekowanie dłoni oraz zachowywanie 1,5-metrowego odstępu od siebie nawzajem. Zwrócone książki przechodzą 3-dniową kwarantannę, zanim trafią do kolejnego czytelnika. Wyłączone z wypożyczeń aż do odwołania pozostają gry.

Nadal zamknięte będą czytelnie, sale komputerowe i usługi ksero. Również wydarzenia literackie i edukacyjne będą odbywały się tylko online. Biblioteka nie przyjmuje także darów na bookcrossing.

03.12.2020 r.
www.gdynia.pl

 

Wróć